Özcan Deniz gerilimi deniyor "Öteki Taraf"

Özcan Deniz, 2000’lerde bu yana kariyerinde müzikten çok televizyon dizileri ve sinemaya ağırlık veriyor. Gerek dizilerde, gerek filmlerdeki oyunculuğunun gün geçtikçe iyileştiği de bir gerçek. Bir süredir yönetmenlik koltuğuna da oturan Deniz’in son filmi Öteki Taraf bir gerilim. Başrollerini şu anda oynadığı televizyon dizisinde de başrolü paylaştığı Aslı Env
er ve Meryem Uzerli’yle paylaşıyor.

Film Deniz’in oynadığı karakter Çetin’in ortadan kaybolan kız arkadaşı Ece’nin kendisini terkettiğini anlattığı videosunu izlemesiyle başlıyor. Polis de bir iz bulamamıştır ama hemen filmin başında Çetin’in Ece’yi öldürmüş olabileceği imasında bulunan bir sahne kafamızı oldukça karıştırır. Bu arada Çetin Ece’den önceki kız arkadaşı Sara’nın babasının aracığıyla bulduğu işte çalışmakta ve Ece’nin yokluğu uzadıkça Sara ile eski ilişkisi canlanmaktadır.

Filmin ilk yarısı bu sorularla geçiyor. Bu arada Çetin’in oturduğu eve gelmeye başlayan Sara, garip elektrik voltaj oynamaları, duvarlardan gelen sesler ve banyodan gelen seslerle tedirgin olmaya başlamış, hatta Ece’nin öldüğü ve ruhunun kendisini rahatsız ettiği korkusuna kapılmaya başlamıştır.

Film bu noktadan sonra şaşırtıcı bir dönüş yapıyor ve Ece’nin bakış açısından olayları anlatarak gerçekte ne olduğunu bize göstermeye başlıyor. Nefes kesici bir finalle biten filmden sonra insan bravo deyip alkışlamaya başlayacakken son jenerikte filmin Cara Occulta filminden Özcan Deniz tarafından uyarlandığını öğrenerek şaşırıyorsunuz. Uyarlama dünyanın her yerinde yapılıyor. Gerilim alanında son yıllarda Amerikan sineması özellikle Güney Kore ve Japon kökenli gerilim-korku filmlerinin uyarlamasını yapıyor, böylece onları dünya piyasasına sunma şansını vermiş oluyor. Bu tür bir uyarlamaya söyleyecek sözüm yok.

Filmden eve dönünce Cara Occulta’nın önce fragmanını, sonra da uzun versiyonunu bulup kısaca göz gezdirdim. Başlangıç ve bitiş planları da dahil tüm atmosfer ve olay akışı aynen kopyalanmış. Tabii uyarladığını söylemeden aynen kopyalayan çok yönetmenimiz var, bu yüzden yine de Özcan Deniz’in hakkını yemeyelim ama aklıma bazı sorular da gelmiyor


değil:

Anladığım kadarıyla Özcan Deniz artık bir gerilim filmi yapayım demiş. Gayet güzel, üstelik de son bir kaç yılda Türk usülü korku filmlerinden birini yapmadığı için de takdire şayan (çoğu çok kötü çünkü). Peki Türkiye;de gerilim filmi senaryosu yazacak kimse yok mu? Bence var.

Haydi uyarlama yaptı, bari kendine özgü bir anlatım bulsaydı. Planları aynen çekmek biraz kolaycılık gibi geldi bana.

Orijinal filmdeki sonun belirsizliğini de kopyalasaydı o zaman. Belki Türk seyircisine karmaşık geleceğini düşünmüş olabilir.

Bu bilgiye erişmediyseniz filmi keyifle seyredebiliyorsunuz. Çekimler, müzik, oyunculuklar genelde gayet iyi. Meryem Uzerli casting’ini anlayamadım. Uzerli’nin bozuk Türkçesi beni rahatsız etmeye başladı doğrusu. Muhteşem Yüzyıl’da Ukrayna’dan gelip Osmanlı Sarayı’nda uzun yıllar etkin olmuş Hürrem tiplemesine cuk oturan bu bozuk Türkçe artık bana anlamsız geliyor, hele dünya sinemasında hangi aktörlerin ne aksanları öğrendiğini görünce. Eğer Avrupa’da yaşayan Türkleri değil de Türkiyeli Türkleri canlandırdığı roller alıyorsa Uzerli bir zahmet ders alıp Türkçesini geliştirsin derim. Dünyada bu böyle çünkü (son gördüğüm örnekte The Walking Dead dizisinin başrolünde oynayan İngiliz aktör Andrew Lincoln, Rick Grimes rolünde ağdalı Güney ABD İngilizcesini ustalıkla kullanıyordu)

Filmlerimizin kalitesi gittikçe artıyor ama özgün senaryo bulmak yine çok zor. Komedide yaratılan o bir sürü başarılı tipi dram, gerilim ve hatta korku sinemasında da yaratmaya başladığimızda filme endüstrimizin olgunlaştığını söyleyecek duruma geleceğiz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cloverfield üçlemesi

Çağan Irmak 70'leri bırakamıyor: Unutursam Fısılda

Son dönem Netflix dizileri