19. Yüzyıl İngiltere'sinde Kadınların Yaşamı : Barbara Ewing'den "The Mesmerist"

Ne şaşırtıcı bir şey! Bu kitabı kütüphaneden rastgele seçtim ve 19. yüzyıl Londra'sında geçen son derece karmaşık bir öyküsü olduğunu keşfettim.

Cordelia Preston tiyatroda küçük rollerin peşinde koşan ve kadınlar için son derece yaşaması zor olan bir ortamda ayakta kalmaya çalışan genç bir kadındır. Galler'den bir Lord ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak o dönemde tiyatro oyuncuları toplumun saygın üyeleri sayılmadıklarından Lord Ellis hiç bir zaman onunla evlenmeyi düşünmeyecektir.

Ancak daha sonra Lord Ellis ona evlilik teklif edince Cordelia çok şaşırır ve teklifi hemen kabul eder. Galler'e gidip evlenirler. Kısa zamanda üç çocuğu olur ve Galler'in ücra bir bölgesindeki malikanede uşaklar ve hizmetçiler arasında yalnız ama mutlu bir yaşam sürmektedirler. Ancak kocası ve üç çocuğundan hiç beklemediği olaylar yüzünden ayrılmak zorunda kalacaktır.

Cordelia'nın annesi ve teyzesi o zamanların moda aktivitesi olan "mesmerism" ile (bir tür hipnotizma) uğraştıklarından o da bu alanda yeteneği olduğunu keşfeder ve Londra'ya geri dönerek "phreno-mesmerism" adı verilen ve kısmen hipnotizma içeren, kısmen de kafatası şekline bakarak davranışlar konusunda kestirimde bulunmayı sağlayan bir tekniği kullanmaya başlar.

Vahşi bir cinayet işlendiğinde işler karışacaktır. Cordelia yaşamının en büyük sınavından geçecek ve yok olmanın eşiğine gelecektir.

Barbara Ewing bir dizi zengin karakter kullanarak 19. yüzyıl İngiltere'sini gerçekçi olarak yansıtan bir altyapı hazırlamış kitabına. O dönemde kadınlara karşı takınılan tavır gerçekten şaşırtıcı. Anlatım şekli oldukça basit ve dogrudan ama bu karmaşık öykü yapısıyla birleştiğinde iyi bir sonuç veriyor.

Kitabın devamı "The Circus of Ghosts" adıyla yayınlanmış ve Cordelia'nın Amerika'daki maceralarını anlatıyor.

Barbara Ewing'in dilimize çevrilen tek kitabı 2010 yılında Çiğdem Erdal çevirisiyle Kryhos Yayınları'ndan çıkan "Sahtekar" romanı (Fraud).

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cloverfield üçlemesi

İnsanlığın Geleceği: Interstellar ve arka planındaki bilimsel kuramlar

Ursula Le Guin’in ardından: Mülksüzler’in Çeviri Öyküsü