Ahmet Ümit'ten "Beyoğlu'nun En Güzel Abisi"

Polisiye edebiyatının en önemli özelliklerinden biri genellikle aynı karakterin başrolde olduğu kitapların bolluğudur. Agatha Christie'nin Miss Marple ve Hercule Poirot, Arthut Conan Doyle'un Sherlock Holmes, Henning Mankell'in Wallander'ı akla gelen örneklerden (Henning Mankell'in Ekim 2015'te öldüğünü ekleyelim). Bizde çok fazla polisiye eser yoktur ama son yıllarda Ahmet Ümit'in sayesinde bu eksikliğmiz büyük ölçüde gideriliyor.

Başkomiser Nevzat bu son kitapta yine esrarengiz cinayetleri çözmeye çalışıyor ama aslında kitabın gizli kahramanları Gezi Parkı direnişçileri, Sivil Toplum kuruluşu gönüllüleri, Beyoğlu'nun arka sokaklarında ve Tarlabaşı'nda değişime uğrayan şehrin yeni ilişkilerinin kurbanı olan sıradan insanlar var. Karanlık işlere bulaştığı bilinen Engin'in cesedinin bulunmasıyla başlayan olaylar Tarlabaşı'ndaki kentsel dönüşümden rant elde etmek isteyen şehir mafyasının, tinerci sokak çocuklarının, hayat kadınlarının katılmasıyla karmaşıklaşıyor.


Ahmet Ümit Gezi Parkı referanslarıyla direnişe selam duruyor, bir de kendisini kitaba koyarak postmoderne doğru bir işaret veriyor. Bir ara acaba Nabokov'laşacak mı diye düşündüm Ahmet Ümit ile Başkomiser Nevzat'ın diyaloglarını okurken. Hele "3 Ocak'tan kendinizi sakının" bölümü bir ürperti verdi bana.

Belki kitapla ilgili tek sorunum, polisiye roman meraklılarının önemsediği cinayetin çözümü kısmıydı. Ümit'in bir kaç kitabında çözüm için aynı mekanizma kullanılmış ve cinayet nedeni için de kullanılan yaklaşım benziyor (Sis ve Gece'ye çok benziyor bu anlamda). Sanki bu kısım farklı olabilirdi gibi geliyor bana.


Ancak Beyoğlu'nun gerçeklerini yansıtan özenli dili, güncel olaylara verdiği selam ve karakterlerine hep sevgiyle yaklaşması, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'ni Ahmet Ümit külliyatında güzel bir yere oturtan faktörlerin başında geliyor. Bize de Ümit'in bir sonraki - İttihat ve Terakki'yi ele aldığı - kitabını beklemek kalıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cloverfield üçlemesi

İnsanlığın Geleceği: Interstellar ve arka planındaki bilimsel kuramlar

Ursula Le Guin’in ardından: Mülksüzler’in Çeviri Öyküsü